PasekFacebooka

Odwiedź nas na Facebook'u

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg

-------Karta Ucznia------

 POBIERZ 

 

  • impossible_is_nothing.jpg

HISTORIA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA WING TSUN KUEN KUNG-FU


Polska była jednym z pierwszych krajów, które tworzyły Eastern European Wing Tsun Association w latach 70-tych, dlatego odtworzenie dużego stowarzyszenia zawsze było ważnym tematem.

W 1996 roku pojawiły się pierwsze pomysły. Kwatera główna na Węgrzech pod kierownictwem Dai-Sifu Norberta Madaya zapoczątkowała pierwsze kontakty z Polską. Sihing Salamon Ferenc (5 st. Mistrzowski) został wysłany do Warszawy - nie znając języka ani nikogo w Polsce udał się do ambasady węgierskiej. Tam dowiedział się o możliwości wynajęcia sali oraz o szkołach sztuk walki w Polsce.

Pierwszy pokaz zorganizowano w lutym 1996 roku w Warszawie. Następnie odbyła się seria pokazów, których efektem była pierwsza grupa Wing Tsun w Warszawie. Treningi odbywały się wtedy co dwa tygodnie. Od 1997 roku ćwiczyło w tej grupie ok. 20 osób. W styczniu 1998 roku odbył się pierwszy kurs instruktorski w Starej Miłosnej. W grupie tej znalazły się pierwsze osoby, które w przyszłości planowały utworzenie własnych sekcji. 

Po ukończeniu kursu instruktorskiego powstała pierwsza regularna grupa Wing Tsun na ul. Madalińskiego 22 prowadzona przez Sifu Marka Mikulskiego.

 

 

W 1998 roku odbyło się pierwsze seminarium z Dai-Sifu na Madalińskiego. W październiku 1998 roku do Polski po raz pierwszy (od 1985 roku) przyjechał Sijo Leung Ting

 

 

W lutym 1999 roku Sifu Marek Mikulski jako pierwszy Polak otrzymał z rąk Sijo pierwszy stopień mistrzowski (Primalry Level) International Wing Tsun Association.

 

 

W październiku 2004 roku została założona Koszalińska Sekcja Wing Tsun Kung Fu. Założycielem i nauczycielem jest Sifu Aleksander Orlikowski posiadacz 2 st. mistrzowskiego.

 

 

Pierwszym uczniem Sifu był Bartosz Mejer - obecnie już instruktor i osobisty asystent Sifu.

 

Zajęcia odbywały się w szkole podstawowej nr 10 w Koszalinie a grupa liczyła 10 osób. Z czasem przeniesiono sekcję do II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego a potem do Osiedlowego Domu Kultury "Na Pięterku". Od Kwietnia 2009 roku sekcja przeniosła się do własnej sali treningowej znajdującej się na ul. Szerokiej 37, w której zajęcia prowadzi Sifu Radosław Śliwka (4 st. mistrzowski).


//