PasekFacebooka

Odwiedź nas na Facebook'u

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg

-------Karta Ucznia------

 POBIERZ 

 

  • impossible_is_nothing.jpg

MISTRZOWIE


Wielki Mistrz Yip Man (1893-1972)

man

Już jako dziecko interesuje się sztukami walki. Swą wiedzę czerpie od nauczyciela Wing Tsun: Chan Wah Shuna, ucznia Leung Jana.Gdy Chan Wah Shun zmarł, Yip Man podejmuje naukę u Ng Chu So.W wieku 15 lat przeprowadza się do Hongkongu, gdzie trenuje pod okiem Leung Bika (syna Leung Jana).

W latach 1914-1937 pracuje w armii oraz policji.
W czasie okupacji odmawia Japończykom nauczania Wing Tsun.Od roku 1941 zaczyna uczyć Wing Tsun w jednej z licznych przędzalni w Hong Kongu. W 1950 roku 57-letni Yip Man otwiera pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Uczęszcza do niej m.in. Bruce Lee.

Gdy Yip Man kończy 72 lata, jego szkoła zostaje oficjalnie zamknięta, a sam Mistrz przechodził „na emeryturę”. Nie przestaje jednak nauczać, chociaż nauk udziela w swym mieszkaniu jedynie niewielkiej liczbie prywatnych uczniów. Yip Man przekazuje w ten sposób swą wiedzę aż do śmierci.2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz umiera w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu przy ulicy Tong Choi w Hongkongu.

 

yipman sijo1

Si-Jo Leung Ting

Profesor Leung Ting, jest ostatnim uczniem Wielki Mistrza Yip Mana.Rozpoczyna trening Wing Tsun w wieku 13 lat. Pierwszymi jego instruktorami są bracia jego matki Cheng Fook i Cheng Pak, którzy ćwiczyli wtedy w szkole Yip Mana.W wieku 18 lat jest asystentem w klubie Cheng Fooka i Cheng Paka.

W wieku 19 lat otwiera pierwszy klub dla studentów w Honkong Baptist College.Po 6 latach treningu zostaje zaakceptowany przez Mistrza Yip Mana jako prywatny uczeń.W 1969 roku zostaje głównym instruktorem Ving Tsun Athletic Association.

W 1972 roku, już po śmierci Wielkiego Mistrza Yip Mana zakłada International Wing Tsun Association (IWTA), obecnie największą organizację kung fu na świecie, mającą swe oddziały w ponad 60 krajach. Do dziś podróżuje po wielu z nich w tym Polsce, dzieląc się swoją wiedzą z adeptami na otwartych seminariach. Jego prywatnym uczniem jest Si-Kung Norbert Maday.

 

Si-Kung Norbert Máday

Si-Kung Norbert Máday (9 st. mistrzowski) jest szefem East European Wing Tsun Organisation (EEWTO), w skład której wchodzi m. in. Polskie Stowarzyszenie Wing Tsun.Wstępuje do szkoły Wing Tsun w wieku 14 lat. Ćwiczy wtedy w dawnej kwaterze głównej w Jugosławii. Jego pierwszym nauczycielem jest Si-Fu Slavko Truntic, który w latach 70-tych nawiązał kontakt z Si-Jo tworząc pierwsze stowarzyszenie Wing Tsun na terenie dawnego bloku wschodniego.

W 1989 (Si-Kung ma wtedy 1 st. mistrzowski) zostaje zorganizowane pierwsze seminarium na Węgrzech. Od tego czasu zostaje prywatnym uczniem Si-Jo Leung Tinga.W 1998 r. na zaproszenie Si-Jo udaje się do Chin, aby promować i prezentować Wing Tsun w Fatshan i Hongkongu.

W 2002 roku (6 st. mistrzowski) zostaje "usynowiony" podczas specjalnej ceremonii i przyjęty do rodziny Wing Tsun Kung Fu jako To-Dai Si-Jo Leung Tinga.22.10.2012 podczas seminarium w Budapeszcie Si-Jo Leung Ting nadaje Si-Kungowi Norbertowi Mádayowi 9 stopień mistrzowski. Od tej chwili Si-Kung nosi tytuł Wielkiego Mistrza Wing Tsun (Grandmaster) co oznacza, że ukończył wszystkie poziomy techniczne oraz praktyczne Wing Tsun Kung Fu.

Si-Kung Norbert Máday od wielu lat odwiedza Polskę przynajmniej raz w miesiącu, prowadząc klasy instruktorskie oraz seminaria i obozy dla uczniów.